Energetický kontext jakož i hektická doba nás vedou k zamyšlení, zda otevírání oken je správnou odpovědí na zajištění dobré úrovně hygieny v obývaných místnostech. V současné době nové energetické požadavky vyžadují implementaci automatického větracího systému pro zajištění této funkce. Hledání energeticky a funkčně vyváženého systému zjevně není více kompatibilní se starým systémem větraní, resp. se zvykem větrání skrz okna. Dnes je jasné, že obyvatelé nejsou schopni sami posoudit množství potřebného vzduchu, který má být vyměněno, ani vstupní místo vzduchu do obydlí, natož délku větrání. Při větrání otevíráním oken je množství vyměněného vzduchu buď příliš nízké (příliš krátké větrání nebo v nesprávném počtu místností), nebo příliš vysoké (což způsobuje vážné tepelné ztráty, zvláště v zimě). Například při venkovní teplotě 5 ° C a vnitřní teplotě 21 ° C, větrání otvíráním okna se během 10 minut spotřebuje při vytápění zhruba 1 kWh, což je průměrně 0,12 € (3,12 Kč) s elektrickým ohřevem.
Nová úloha větrání
Posílení požadavků na energetickou náročnost budov a lepší povědomí o kvalitě ovzduší, které dýcháme uvnitř budov vytváří novou úlohu větrání. Silnější izolace a utěsněné budovy už neumožňují přirozenou výměnu vzduchu. Hledání úspor při vytápění vyžaduje lepší kontrolu nad ztrátami tepla, a to včetně těch, které vznikají větráním, přičemž tyto náklady reprezentují zvyšující se podíl na ztrátách.
Většina stavebních komponentů a zařízení se dnes přímo či nepřímo podílí na spotřebě energie v budově (okna, izolace, kotle, atd, které těžily ze značného technologického pokroku v poslední dekádě a jsou energeticky maximálně optimalizované). Proto dnes je hlavním zdrojem úspor větrání. Větrání představuje v průměru 20 až 25 % nákladů na vytápění neizolovaných nebo špatně izolovaných budov, úroveň tepelných ztrát z větrání při velmi dobře utěsněné a zaizolované budově může dosáhnout až 50 %. Z toho důvodu se stává klíčovým implementace efektivního větracího systému, který výhodně kombinuje energetickou náročnost a kvalitu vzduchu ve vnitřním prostředí. Vlády si stále více uvědomují úlohu větrání, jelikož většina evropských předpisů požaduje a specifikuje ventilační systémy v budovách a zohledňuje jejich energetické dopady prostřednictvím stávajících předpisů.
Řízení větrání Aereco patří mezi systémy kombinující
kvalitu vnitřního vzduchu a úspory energie